همجنسگرایی ایرانی از دید یک فرانسوی


کتاب *قدمت روی چشم*,نوشته آقای *سرژ میشل,42 ساله و خبرنگار* و *پائولو وودز,41 ساله و عکاس* / عکس زیر / به زبان فرانسوی و در سال 2010 به چاپ رسید و یکسال بعد هم به شکل آنلاین و ترجمه فارسی در آمد.
در این کتاب,مباحث فراوانی از کشور ایران,که نتیجه سالها زندگی *سرژ میشل* در این کشور بوده,به نگارش در آمده است,همانند *فرهنگ تعارف,بازار تهران,فرش ایرانی,حافظ,ازدواج موقت, عاشورا,مرجع تقلید* و غیره.
صفحه 220 الی 225 این کتاب به موضوع همجنسگرایی در ایران اختصاص دارد که بخشهایی از آن در زیر خواهد آمد :

همجنسگرایی یکی دیگر از موضوعاتی است که در برخورد با آن,بین رژیم و مردم تفاهم وجود دارد. نخست از دیدگاه قانون، همجنسگرایی جرمی است بزرگ که 27 مادۀ قانون مجازات اسلامی سال 1991 به آن اختصاص داده شده است.
در مورد زنان، مجازات یک رابطۀ همجنسگرایانه صد ضربه شالق است. در صورتیکه سه بار تکرار شود مجرم اعدام میشود. در مورد مردان، مجازات لواط مرگ است. قاضی تنها باید در مورد شکل اعدام تصمیم بگیرد. در اغلب موارد مجازات اعدام از طریق به دار آویختن انجام می شود.حدودا در سال ده نفر به این جرم و به این شیوه اعدام میشوند. ممکن است اتّهام لواط به فهرستی از جرایم یک دگراندیش سیاسی اضافه شود تا مقامات مطمئن شوند که حکم دلخواهشان حتماً صادر خواهد شد. مثال این اتفاق در مورد نویسنده معروف سعیدی سیرجانی (1931-1994)
افتاد که البته به پای چوبه دار نرسید ولی توسط شکنجه گرش در زندان به قتل رسید.

از نظر سیاسی همجنس گرایی به عنوان یک انحراف وارداتی غربی تلقی میشود. برخی تاریخ نویسان خاطرنشان کرده اند که خشم انقلابی مردم با این فکر که همجنس گرایی در دربار شاه رایج بوده، بیشتر شعله ور شده است.این شایعه از این رو قوت گرفت که یک ازدواج نمایشی در دربار میان دو مرد به شوخی سازمان داده شد و مردم این مراسم را جدی گرفتند زیرا همجنسگرایی یک تابوی مطلق و منفور در جامعه است.
گاه اتفاق افتاده است که در برخی خانواده های سنتگرا، پدران و مادران فرزندان همجنسگرای خود را به مقامات معرفی کرده اند. زیرا به نظر آنها,اعدام فرزندان بهتر از بی آبرویی آنهاست. این در حالیست که جوکهای بیشماری دربارۀ قزوینی ها دهان به دهان میگردد که گویا متمایل به *بچه بازی* هستند.

ژانت آفاری,تاریخ شناس,در کتابش به نام *سیاست های جنسی در ایران مدرن* چنین میگوید که در گذشته رابطۀ جنسی میان یک استاد و شاگرد امری رایج بوده است و در فهرست خدمات شاگرد به استاد،در ردیف هدایایی آورده شده است که شاگرد باید به استادش ارائه میداده
است. در مقابل، دروس و آموزشهایی که استاد باید به شاگرد میداده است شامل آموزشهای ادبی، دینی، علمی و گاه نظامی ثبت شده است. آفاری همچنین اظهار میکند *روسپی خانه های مردانه*در سراسر کشور تا قرن هفدهم وجود داشته است که به دولت مالیات میداده ّ اند. او حتی خاطر نشان میسازد که در میان مردان و نیز زنان همجنسگرا، رسم صیغه وجود
داشته است.

در اوایل قرن بیستم با انقلاب مشروطه نظر عمومی نسبت به هم جنس گرایی تغییر میکند. انقالب مشروطه که اشارات دموکراتیک پارلمانی اش را ازغرب گرفته بود، نظرات همجنسگرا ستیزانۀ کارل مارکس را نیز پذیرفته بود.
بدین ترتیب هنجنسگرایی نشانۀ عقب افتادگی شرق تلقی شد. رضا شاه به سرعت پس از سرنگون کردن سلسلۀ قاجاری و به تاج و تخت رسیدن در سال 1925,همجنس گرایی را غیرقانونی اعالم کرد و از طریق سانسور، روزنامه ها و کتابهای درسی را از اشعاری که حاوی هرگونه اشارات همجنسگرایانه بودند پاک کرد.از این پس تک همسری غیر همجنسگرایانه، نشانۀ میهن پرستی و تجد ِد غربی دانسته می ّ شد، تجددی که رضا شاه به ّ ویژه در زمینۀ فنی
و علمی قصد الگو برداری از آن را داشت.
یکی از ملی ِ گرایان مخالف با همجنسگرایی، روزنامه نگار و تاریخدان مشهور، احمد کسروی، و بنیانگذار مکتب *پاکدینی*است. او در شب ّ های چله هر سال مناسک کتابسوزان به راه میانداخت و کتابهای ناپاک را میسوزاند. او تا آنجا پیش رفت که عرفان پارسی را که حاوی برخی اشارات همجنسگرایانه بود توطئۀ انگلستان، به منظور دور کردن ایران از انقلاب مشروطه و تشویق اعمال ضد اخالقی خطاب کرد.

برای مطالعه و دانلود این کتاب میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید :

:http://marchesurmesyeux.fr/IMG/pdf/Marche_sur_mes_yeux_l.pdf

Advertisements

دربارهٔ ebibluenews1

من یک همجنسگرا هستم و از بابت آن افتخار میکنم.
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

2 پاسخ برای همجنسگرایی ایرانی از دید یک فرانسوی

  1. Nonesexual :گفت

    خیلی جالب بود. البته یه نکته ای رو ایشون فراموش کرده بودن: خیلی از روابط همجنس با همجنس درایران بخاطر جداسازی های جنسی هست، بخصوص تو دوران مدرسه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s